Skip to content

Zlatý okruh Islandom

Dnes sme mali na programe Zlatý okruh. Prvou zastávkou bol Thingvellir, ktorý sa nachádza asi 40 km severovýchodne od Reykjavíku. Tingvellir alebo Tingvalla (v islandčine Þingvellir) vyhlásili v roku 1928 za prvý národný park na Islande a v roku 2004 ho zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na tomto mieste vznikol v roku 930 islandský parlament (Alltinget), ktorý fungoval do roku 1798, a neskôr sa presťahoval do Reykjavíku. Alltinget bol prvým európskym parlamentom a národným zhromaždením krajiny, ktorý prijímal zákony a fungoval aj ako súd. Na kopci nad týmto parlamentom sa čítali a schvaľovali zákony. V roku 1000 tu prijali kresťanstvo a 17. júna 1944 tu Islanďania vyhlásili nezávislosť.

Þingvellir sa nachádza presne tam, kde severoamerická tektonická platňa hraničí s tou eurázijskou (Almannagjá). Táto trhlina je obrovská a vďaka nej tu vzniklo jazero Thingvallavatn, najväčšie jazero na Islande.

Vyhliadka pri turistickom centre bola už na sezónu zatvorená, tak sme zaparkovali o kúsok ďalej. Urobili sme si okruh z parkoviska k trhline, letnému sídlu islandského prezidenta a malému kostolíku.

  

  

  

  

Teraz sme sa presunuli o 40 kilometrov ďalej. Ideme sa pozrieť na gejzír, ktorý je tiež súčasťou Zlatého okruhu. Na tomto mieste nájdete hneď niekoľko gejzírov. Geologický názov gejzíru pochádza z islandského slova gjósa, čo znamená striekať, vybuchnúť. Aktivitu Veľkého gejzíru zdokumentovali už v roku 1294 a je tak najstarším aktívnym gejzírom na svete. Niekoľko rokov bola jeho aktivita na minime, ale séria zemetrasení v roku 2000 spôsobila, že znova začal chŕliť vodu. Výtrysk je oveľa nižší ako predtým, do výšky asi 10 metrov v porovnaní s 80 metrami kedysi. Ale výtrysky sú nepravidelné a medzi nimi môže prejsť aj niekoľko rokov. Hneď vedľa Veľkého gejzíru je menší gejzír Strokkur. Vystrekuje vriacu vodu každých 5-10 minút do výšky 10-20 metrov.

  

  

  

  

Po ďalších 40 kilometroch sme sa dostali k Zlatému vodopádu (Gullfoss), našej poslednej zastávke v rámci Zlatého okruhu. Začali sme teplou polievkou s jahňacím mäsom na obed, a potom sme sa presunuli k vodopádu. Ten sa nachádza v hornej časti rieky Hvítá, ktorá prináša so sebou vodu z ľadovca. Vodopád má dve kaskády, prvú so spádom 11 metrov a druhú so spádom 21 metrov. Obidve stekajú do 70 metrov hlbokej rokliny a ďalej do 2 km dlhého kaňonu.

  

  

  

  

Ceny na Islande nám dávajú vedieť, že sa blížime k Nórsku. Boli nižšie ako v Nórsku, ale samozrejme vyššie ako v Rusku a vlastne aj v USA a Kanade. V roku 2011 bola jedna nórska koruna v prepočte 21 islandských korún a jedno euro stálo 158 islandských korún. Len pár príkladov. Za spiatočný lístok na letiskový autobus sme zaplatili 9 000 ISK, teda 424 nórskych korún alebo 56 €. To znamená 106 korún alebo 14 eur za jeden lístok. Za večeru pre dvoch sme zaplatili 10 570 korún (503 korún, 66 eur), za dve šálky kávy v kaviarni 2 100 korún (100 nórskych korún, 13 eur). Lístok do múzea stál toľko ako šálka kávy a ubytovanie na štyri noci 1281 nórskych korún (156 eur). Návrat do Nórska bol tragický, chlebík s krevetami na letisku v Osle stál toľko, čo celý obed v USA.

A je to tu. Náš posledný deň na Islande. Chceli by sme tu zostať dlhšie, ale počasie bolo také zlé, že radšej prídeme inokedy, najlepšie v lete.

Náš výlet sa blíži ku koncu. Zostáva nám už len jeden deň. Zajtra totiž letíme do Nórska a vraciame sa do reality. Ešte sme nerozmýšľali nad tým, čo bude, nemáme vlastne ani kde bývať. Pred pár dňami sme zavolali Terjemu, u ktorého sme bývali pred naším odchodom v apríli, ale ten si medzitým našiel iných podnájomníkov, takže tam sme bývať nemohli. V rýchlosti sme sa snažili prísť na to, komu by sme mohli zavolať a poprosiť ho, či by sme u ňho nemohli na pár dní pobudnúť, kým si niečo nenájdeme. Nedá sa predsa hocikomu zavolať deň vopred a spýtať sa, či môžeme prísť o pár hodín. Tak sme zavolali našim dobrým priateľom Rune a Mai-Lis. A oni povedali ÁNO 😊 Ďakujeme veľmi pekne 😊