Konečne deň odchodu!
Práce na aute, s balením a vybavovaním bolo ako na kostole až do dňa odchodu. Čas odchodu sme stále posúvali, lebo ešte sme neboli hotoví s veľa vecami, ale bolo si treba povedať, že už dosť a ideme! Vyrážali sme teda s niekoľkodňovým meškaním, keďže víza do Ruska platili od 1. mája.
Nakoniec sa nám teda podarilo vyraziť o siedmej večer. Tesne pred odchodom sme ešte odvážili auto a váha ukazovala 2700 kg, z čoho nám vychádza, že batožiny sme mali viac ako 500 kíl. Zastavili sme aj na Bryggene v Bergene, kde sme urobili pár fotiek. Bryggen je najstaršia štvrť Bergenu v mestskom prístave a sú pre ňu typické drevené domčeky. Viac ako 400 rokov (1350-1754) bola súčasťou Hanzy, zväzu nemeckých obchodných miest. Od roku 1979 je zapísaná na zozname kulúrnych pamiatok UNESCO. Viete, že Bergen a Nitra, odkiaľ je Ivana, majú niečo spoločné? Dokonca aj s Rímom? Áno, hádate správne, všetky ležia na siedmich kopcoch.
Ďalšou zastávkou bol trajekt Bruravik-Brimnes o 21:45 a po ďalších takmer troch hodinách sme si našli miesto na spanie pri ceste. Prvých 200 kilometrov máme za sebou 🙂
Čo sme si pobalili?
Čo si na takú dlhú cestu zobrať? Aj keď do auta sa toho zmestí veľa, batožinový priestor nebol neobmedzený. Nakoniec sme nabalili 500 kíl batožiny, vrátane náhradných dielov pre auto. Mali sme so sebou všetko, čo sme si mysleli, že budeme potrebovať.
Auto malo byť naším domov na viac ako pol roka. Na streche máme stan, to je naša spálňa. Stan rozkladáme tak, že kľukou na to určenou párkrát otočíme (dá sa použiť aj iná pomôcka – to sme zistili, keď sme kľuku stratili) a stan sa nadvihne. Za pár sekúnd je spálňa pripravená. Máme tam pohodlný madrac a veľkú perinu, takže luxus ako doma. Mali sme so sebou aj spacáky, do tých sme sa zababušili počas chladných večerov. Zbalili sme si aj bočný stan, ktorý sa dá využívať na prezliekanie, na sedenie vonku počas chladných večerov alebo aj na uskladnenie vecí, keď sa auto nehýbe.
Kuchyňu sme mali vzadu, na spodnej časti zadných dverí. Chladničku sme umiestnili na zadné sedadlo. Kuchyňa pozostávala z jedného šuflíka s kuchynským náradím, hrncami a jedlom. Na varenie sme mali starý dobrý primus, ten zaberal málo miesta. Vodu sme mali v 25-litrovej bandaske s kohútikom. Tabletky na filtrovanie vody sme si pre istotu pribalili tiež.
Oblečenia sme mali príliš veľa, asi ako všetci čo sa vydajú na takúto cestu – to, čo potrebujete, zistíte až v teréne, keď to nepotrebujete 🙂 Keďže sme vyrážali v apríli, zbalili sme si oblečenie na viacero ročných období. Mali sme vlnené prádlo, čiapky, rukavice, teplé svetre, nepremokavé bundy, rýchloschnúce termo oblečenie, ale aj tenšie tričká, nohavice, kraťasy (sukňu) a plavky. Obuv bola tiež rôznorodá: od vychádzkovej obuvi cez vibramy, sandále až po gumáky.
Mali sme so sebou aj celú zásobu liekov. Okrem tých klasických ako paralen a ibuprofen sme si viezli aj antibiotiká, antihistaminiká, tabletky proti dehydratácii, hnačke, repelent v najrôznejších formách (sprej, gulička). Mali sme samozrejme aj lekárničku a v Rusku bola povinná výbava aj hasiaci prístroj.
Z elektroniky sme si pobalili počítač, fotoaparáty, videokameru, statív, SD karty, externý harddisk, nabíjačky a rôzne káble. Mali sme aj kompas a ďalekohľad, knihy, bedekre, mapy a nejaké spoločenské hry.
Vždy sme so sebou nosili ruksak s tým najdôležitejším ako pasy, rôzne povolenia, lieky, hardisk a väčšinou aj počítač. Mali sme aj falošnú peňaženku pre prípad, že by nás chcel niekto okradnúť, tak si ju mohol nechať. Peniaze a pasy sme mali schované v ľadvinke na vnútornej strane nohavíc, aby ju nebolo vidieť.
Aké náhradné diely sme mali so sebou? Dieselové a olejové filtre. Olej motorový, prevodový, do rozdeľovacej prevodovky a diferenciálov. Brzdovú a chladiacu kvapalinu, mazací olej a servo olej. Nabíjacie relé a kefy. Brzdové doštičky, vodné čerpadlo, ložisko kolesa a univerzálny kríž. Rôzne šróby, skrutky, zaisťovacie skrutky pre kolesá, tesnenia, tesniaci materiál, O-krúžky, poistky, káble, náhradné žiarovky, chladiace hadice, klinové remene, sady na opravu defektov, hadice a hadičky, ventily atď. Ručné mechanické a elektrické náradie, meracie prístroje, mazacie čerpadlo. Mali sme aj 40-litrovú rezervu dieselu (vydrží približne na 400 km), ale nikdy sme ju nepoužili. Podrobne sme študovali mapy, a keď sme sa blížili k riedko osídleným oblastiam, natankovali sme doplna a to nám vystačilo na 1 000 km. V rezerve sme mali aj dva výjazdové pásy z kompozitu do piesku a bahna, náhradný zdvihák, zdvíhacie popruhy a ťažné lano.