Divoký Texas
V celom kempe sme hádam len my mali miesto, na ktoré svietilo slnko hneď od rána. Odtiaľ to bolo len na skok k hranici s Oklahomou, preto sme si povedali, že ju prekročíme, aby sme mohli povedať, že sme boli aj v Oklahome. Haha. Naším cieľom nebolo navštíviť čo najviac štátov, lebo to by sme si už na začiatku vybrali úplne inú trasu, takže to bolo hlavne zo srandy. Dnes sme sa len presúvali. Sem-tam sme niekde zastavili, niečo si pozreli, nakúpili a najedli sa. A aj dnes sme sa dozvedeli niečo nové. Napríklad to, že cesty v Texase sú značené RM a FM. Je to starý systém značenia ciest, ktorý v Texase zaviedli po 2. svetovej vojne. FM znamená Farm-to-market a myšlienkou za týmto označením bolo povzbudiť poľnohospodárov (farmers) a vyzdvihnúť ich prácu. Ale zrazu sa ohlásila iná skupina, ktorá sa cítila byť obídená. Tou boli ranchers, majitelia rančov, ktorí žijú najmä v západnej časti krajiny. Dožadovali sa, aby sa cesty v ich okolí volali Ranch-to-market, teda RM. Ranč znamená veľká farma, najmä dobytkárska farma, takže farm a ranch majú veľmi podobný význam, ale po vojne bolo toto odlišné označenie ciest veľmi dôležité pre štát. V roku 1956 zmenili označenie niektorých ciest z FM na RM, ale výber ciest bol úplne náhodný. Zjednodušene sa dá povedať, že deliacou čiarou je diaľnica 281, ktorá ide zo severu (od Kanady) až do Mexica na juhu. Všetky cesty východne od nej sú značené Farm-to-market a tie západne od nej Ranch-to-market.
V meste Electra, popri ktorom sme prechádzali, je sústredených najviac povrchových ropných čerpadiel v Texase. V okruhu 10 míľ (16 km) od mesta je 5 000 ropných vrtov. Preto v roku 2001 vyhlásili Electru za „Pump Jack Capital of Texas“, teda za texaské hlavné mesto ropných čerpadiel (vrtov). K rope sa ešte vrátime.
Wichita Falls, trochu väčšie mesto, pomenované po pôvodných obyvateľoch (Wichita people), zažila ropný boom v 20. storočí. Kúsok za mestom sa nachádza Sheppardova letecká základňa, jediné miesto na svete, kde školia pilotov NATO. Ale najväčšou atrakciou v meste je najmenší mrakodrap na svete s oficiálnym názvom Newby-McMahon Building z roku 1919. Po objavení ropy v roku 1912 a zvýšenom dopyte po kancelárskych priestoroch inžinier McMahon navrhol, že postaví vysokú kancelársku budovu. Zohnal investorov, tí sa však po dokončení stavby cítili podvedení. Budova je 12 metrov vysoká a 3 metre široká. Podľa McMahonových pôvodných kresieb bola výška budovy 480 palcov (12 metrov), pričom všetci si predstavovali, a očakávali, 480 stôp (146 metrov). Prípad skončil na súde.
Na pláne na najbližšie dni sme mali mestá Fort Worth a Dallas, a preto sme si to zamierili do kempu medzi týmito dvoma mestami. Bol to najkrajší kemping, v ktorom sme doteraz boli. V spoločných priestorch, akými boli obývačka, kuchyňa a záchody, bola príjemná teplota. Ok, bola tam trochu zima, ale bolo to príjemné, lebo vonku bolo viac ako 30 stupňov. Kúpali sme sa aj v bazéne a opaľovali sa. Vybavenie a služby v kempoch sú rôzne a tento bol pre nás prvým so samostatnými kúpeľňami (WC, sprchou a umývadlom). Je to oveľa lepšie ako veľa spŕch a záchodov vedľa seba. Zvyšok večera sme relaxovali pri aute, rozprávali sa so susedom, ktorý vyrastal v Amarille, slúžil v U.S. Army Rangers (elitnej jednotke americkej armády) od svojich 17 rokov a žil v Dallase. Poradil nám, aby sme si v Dallase dávali pozor, lebo tam majú všetci zbrane. Videli sme tričko s obrázkom pištole a textom „V Texase nevoláme 911“. 911 je číslo tiesňovej linky v USA.
Mesto Fort Worth bolo pôvodne vojenskou pevnosťou založenou v roku 1849 na počesť amerického generála v americko-mexickej vojne Williama Wortha. Dnes je známe hlavne ako mesto kovbojov vďaka rozsiahlemu obchodu s dobytkom v minulosti. A je tam aj jediné múzeum na svete o ženách-kovbojkách (National Cowgirl Museum and Hall of Fame). Fort Worth je piate najväčšie mesto v Texase a spolu s Dallasom tvorí jednu z najväčších metropolitných oblastí USA a má aj jedno z najväčších letísk na svete. Naše plány pozrieť si mesto sa zmenili a namiesto toho sme išli do Dallasu.