Skip to content

Boj za ľudské práva v Montgomery

Naše miesto bolo jediné v celom kempe, kde dnes ráno svietilo slnko. Po raňajkách sme sa vydali na sever, najskôr cez most Mid-Bay Bridge, kde sme museli zaplatiť mýto a potom na hranicu s Alabamou. Po ceste sme videli tabule s evakuačnou trasou pre prípad, že by hurikán zasiahol pevninu (Hurricane evacuation route). Rovnaký plán ako pri evakuačnej trase v prípade cunami na pobreží Tichého oceánu, o ktorej sme už písali. V prípade hurikánu úrady vyzývajú ľudí, aby sa vzdialili od pobrežia a presunuli sa do vnútrozemia.

Vo Walmarte sme sa zastavili nakúpiť, vyvolať fotky, kúpiť lieky a natankovať (tú najlacnejšiu naftu v celomh USA 0,912 dolára/liter). Po chvíli jazdy na diaľnici (I-65) sme našli odpočívadlo, kde sme si urobili obed. Boli tam lavičky a stoly a – kamerový systém. Varili sme na primuse a zrazu nám zamestnanec odpočívadla oznámil, že kamera zachytila „požiar“, ale nebol s tým problém, len sme sa mali schovať za stĺp 😊

  

  

  

  

Po 4 hodinách sme dorazili do Montgomery. Tesne pred mestom sme zbadali kemping, ubytovali sa a išli do mesta, ktoré bolo len 5 minút jazdy autom. Zaparkovali sme v centre mesta vedľa pamätníka a múzea o ľudských právach, Civil Rights Memorial. Montgomery je známe svojím bojom za ľudské práva. Práve tu sa začal boj za rovnaké práva černochov. Začalo to tým, že Rosa Parksová po dlhom dni v práci išla autobusom domov a odmietla uvoľniť svoje miesto belochovi. Postavili ju pred súd, ktorý ju odsúdil za zlé správanie a uložil jej pokutu 14 dolárov. Bojkot autobusovej dopravy v Montgomery začal 5. decembra 1955, v ten istý deň ako súdny proces. Bol to začiatok protestnej akcie proti politike rasovej segregácie vo verejnej doprave. Bojkot viedol Martin Luther King Jr. a Afroameričania odmietali cestovať mestskou dopravou celých 381 dní, až kým Najvyšší súd USA v roku 1956 nerozhodol, že rasová segregácia v mestskej doprave je protiústavná. Martin Luther King slúžil ako pastor v neďalekom kostole baptistickej cirkvi na Dexter Avenue v rokoch 1954-1960.

Na stene múzea Civil Rights Memorial bol napísaný citát Martina Luthera Kinga: We will not be satisfied „until Justice rolls down like waters, and righteousness like a mighty stream“ (Nebudeme spokojní, „kým spravodlivosť nepotečie ako voda a čestnosť ako silný prúd“). Nad citátom visel plagát, na ktorom bolo napísané „Fighting hate, teaching tolerance, seeking justice“ („Bojovať proti nenávisti, vychovávať k tolerancii, hľadať spravodlivosť“). Fontána (veľký kruh s tečúcou vodou) ukazovala dôležité medzníky v boji za občianske a ľudské práva. V múzeu sme videli film o 60. rokoch a sprievodca rozprával o nových prípadoch rasizmu v USA. Posledný prípad sa stal v Alabame 30. septembra, teda pred 5 dňami, kde mladí belosi na smrť dobili černocha a viackrát po ňom prešli autom. Na Múr tolerancie mohli návštevníci napísať svoje mená, a tým podporiť ľudské práva.

Montgomery je hlavným, nie však najväčším, mestom štátu Alabama. Alabamu obývali už Indiáni, neskôr ju kolonizovali Francúzi, Briti, Španieli a Američania. Dnes tu žije veľa Afroameričanov. Alabama je známa aj ako Black Belt, černozemský pás, vďaka úrodnej čiernej pôde na juhu štátu. Poľnohospodárstvo, najmä výroba bavlny, je tradičným odvetvím štátu. V dnešnej dobe rastie význam služieb aj priemyslu, napríklad automobilového. Vyrábajú tu napríklad Toyotu, Hondu, Hyundai alebo Mercedes-Benz.