Objavovanie Petrohradu
Po dlhej ceste z Nórska sme sa potrebovali vyspať a zobudili sme sa až o deviatej. Potom sme išli na metro, kde sa nám podarilo kúpiť 5-dňový lístok. Stál 560 rubľov, čo bolo asi 100 nórskych korún (1 NOK = 5,2 RUB) alebo 14 eur (1 € = 40 RUB). Do podzemia sme sa zviezli eskalátorom, čo musí byť jeden z najdlhších eskalátorov na svete! Určite meral aspoň 100 metrov. Tam sedí teta v búdke, ktorá na všetko dohliada. V staniciach metra sa nedá ísť až úplne ku koľajám, je tam stena s dverami, ktoré sa otvoria po príchode vlaku; vlak však musí zastať presne tam, kde sú dvere 🙂
Na dnešnom programe bol Zimný palác, pôvodne zimné sídlo ruských cárov, a dnes jedno z najväčších múzeí na svete, známe aj ako Ermitáž. Založila ju cárovná Katarína Veľká v roku 1764 a bola jej súkromnou zbierkou. Tento deň bol vstup zdarma (bežná cena pre miestnych je 100 R, pre turistov je to až 400 R!). Strávili sme 3 hodiny na 3 poschodiach, bolo sa na čo pozerať. Bolo tam veľa krásnych miestností, diel a dekorácií prevažne zo zlata, a bolo to veľmi honosné. Väčšinu času sme obzerali interiér, výstavy o ruskej kultúre a Sibíri, ale aj o európskom a francúzskom umením. Keď sme vyšli z paláca, na námestí bolo veľa vojakov a ľudí – bola to generálna skúška na Deň víťazstva. Stálo za to sledovať, čo sa deje: dvaja generáli sa viezli v autách a vojaci kričali jednohlasne hurá, keď okolo nich prešli.
Literárna kaviareň (Literaturnoje Kafe) na Nevskom prospekte je historická reštaurácia, kde známi spisovatelia ako Puškin alebo Dostojevskij boli častými hosťami. Tu budeme obedovať. Privítala nás „princezná“ v dlhých modrých šatách a priviedla nás do pekných priestorov. V ponuke bol červený kaviár ako predjedlo, polievky boršč (polievka z červenej repy) a ucha (rybacia polievka), a z hlavných jedál nás oslovil hovädzí Stroganov a steak à la Petersburg. Dezert pozostával z jablkovej štrúdle, zmrzliny a kávy. Do reštaurácie zavítala aj skupina Nórov. Obed bol určite zážitkom, ale veľmi drahým a takto sa neplánujeme stravovať každý deň. Jedlo je však pre nás veľmi dôležité a miestne špeciality chceme určite ochutnávať. Preto cestujeme.
Aké mesto je Petrohrad?
Petrohrad je druhé najväčšie mesto v Rusku a má asi 5,3 mil. obyvateľov, toľko čo celé Slovensko alebo Nórsko. Petrohrad je jedným z dvoch samostatných federálnych štátov (tým druhým je Moskva). Mesto sa rozprestiera na 1400 km2. Prístav je jeden z najväčších v Rusku s bazénom o rozlohe 50 km2 a 15 km dlhým nábrežím. Nachádzajú sa tu dve letiská, päť železničných staníc a metro so 72 stanicami. Vodné cesty tvoria 10 % rozlohy mesta, ktoré má 40 riek, 20 kanálov a 42 ostrovov, ktoré sú pospájané viac ako 342 mostami. Preto sa mesto nazýva aj Benátkami Severu. Nevský prospekt je hlavnou ulicou Petrohradu a je 4,5 km dlhý a 35-60 metrov široký. Staré mesto bolo zapísané na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1990. V meste je viac ako 1000 pamiatok, 120 múzeí a 4 divadlá.
Mesto založil Peter Veľký v roku 1703 s cieľom vytvorenia nového hlavného mesta a európskeho mesta. Tak ako väčšina ruských miest, aj Petrohrad bol niekoľkokrát premenovaný. V rokoch 1703-1914, keď bol hlavným mestom, sa volal Petrohrad tak ako dnes, v rokoch 1914-1924 Petrograd a do roku 1991 Leningrad. Ľudovo ho miestni nazývajú Píter.