Najstaršie mesto v Rusku
Dnes nastal čas pohnúť sa ďalej. Zatiaľ sme boli iba vo veľkých mestách, fakticky v troch hlavných mestách a čoskoro navštívime ďalšie hlavné mesto. Petrohrad bol naším prvým mestom v Rusku a veľa sme chodili po pamiatkach, kaviarňach a reštauráciách. Teraz sa tešíme na to, že budeme spať v stane a variť si v aute.
Dnešný plán je Velikij Novgorod, asi 3 hodiny jazdy od Petrohradu. Vítalo nás tam 22 stupňov a slnko, bolo to príjemné po chladných dňoch. Zaparkovali sme hneď vedľa Kremľa a turistických informáciách, kde mali brožúry aj v angličtine a anglicky hovoriaci personál, ktorý nám porozprával o meste.
Velikij Novgorod znamená veľké mesto a hovorí sa, že je najstarším ruským mestom s najstarším ruským Kremľom z roku 1044. Kremeľ je označenie hradu alebo pevnosti v ruských stredovekých mestách a tým najvýznamnejším je azda Kremeľ v Moskve. Staré mesto vo Veľkom Novgorode bolo zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1992. V rámci Kremľa je viacero vzácnych pamiatok:
♦ Chrám svätej Sofie bol postavený v roku 1050 a je najstarším chrámom v Rusku. Jeho názov je odvodený z názvu chrámu Hagia Sofia v Istanbule (Sofia znamená múdrosť po grécky). Aj byzantské ikony v chráme pochádzajú z Istanbulu, ktorý sa vtedy volal Konštantínopol a bol hlavným mestom Byzantskej ríše.
♦ Pamätník tisícročia Ruska z roku 1862 je v tvare kostolného zvona a zobrazuje motívy z histórie Ruska, s Matkou Ruska na vrchole. Je vysoký 15 m, váži 65 ton (spolu 300 ton) a je vyobrazený aj na 5-rubľovej bankovke.
História mesta siaha do 9. storočia. Obyvatelia Novgorodu boli v kontakte s Vikingami už v roku 859, kedy škandinávsky vládca Rurik založil mesto Holmgard (názov holm pochádza z nórskeho slova ostrov, ktorých je v okolí mesta veľa). Novgorod bol dôležitým bodom na obchodnej ceste Vikingov medzi Pobaltím a Byzantskou ríšou. V 13. storočí bol Novgorod jedným z najvýznamnejších obchodných centier Európy a súčasťou Hanzy spolu s Bergenom, Hamburgom, Bruggami, Londýnom a ďalšími mestami. V 14. storočí tam žilo až 400 000 obyvateľov. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto kompletne zničené.
Z Kremľa sme sa po moste cez rieku Volchov dostali k Jaroslavovmu trhu, stredovekému centru mesta. Trh je obkolesený viacerými stredovekými kostolmi a arkádou z 19. storočia. Tu sme oddychovali, prechádzali sa, sadli si a obdivovali peknú pevnosť a mesto. Hladina rieky bola v tento deň veľmi vysoká, lavičky pod vodou a mostík na loď s reštauráciou tiež do polovice pod vodou. Po menšom okruhu po meste sme zase pokračovali v ceste. Z Novgorodu sme išli 3 hodiny smerom na Moskvu a o desiatej večer sme zastavili pri malej odbočke a prenocovali v lese. Ale nemôžeme povedať, že sme sa cítili veľmi bezpečne.