Na ceste do Big Suru
Dnes sa lúčime so San Franciscom. Po 4 dňoch intenzívneho skúmania zákutí v meste sme pripravení pohnúť sa ďalej a preskúmať nové miesta. Balíme veci a vyrážame na juh. Po moste Golden Gate Bridge sme už prešli niekoľkokrát, ale teraz pôjdeme naším vlastným autom. Vo všetkých pruhoch je hustá premávka a na mýtnej stanici pri výjazde z mosta platíme 6 dolárov. Prechádzame cez mesto, ale nie cez centrum, skôr sme niekde na okraji mesta. V okolí San Francisca je vybudovaná obrovská cestná sieť a Kalifornia ju vraj má najlepšie rozvinutú zo všetkých štátov USA. Na niekoľkých úrovniach nad sebou sú diaľnice, komplikované zjazdy a na cestách je miesto pre veľmi veľa áut. Američania sú zvyknutí všade jazdiť autom, či už do práce alebo vo voľnom čase, a preto často trčia v dlhých zápchach.
My sme sa vybrali po pokojnejšej ceste 1 do Santa Cruz, ktorá nám trvala asi 2,5 hodiny. Tam sme sa aj naobedovali a podľa Geira robili najlepší hamburger, aký kedy jedol. Pred Santa Cruz nás zastavila polícia (Highway Patrol). Policajt ešte nevidel takú čudnú značku a chcel iba vedieť, odkiaľ sme, či máme papiere od voza a poistenie. Povedal, že musíme počítať s tým, že nás určite ešte niekoľkokrát zastavia, keďže nie je bežné do USA si dovážať vlastné autá zo zahraničia.
Zo Santa Cruzu sme išli na juh do Monterey, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Kalifornie. V historickom centre bolo niekoľko starých budov a viacero pekných kaviarničiek. V prístave kotvilo veľa lodí a stálo niekoľko veteránov, ktoré si Geir chcel obzrieť. V Monterey Bay žil spisovateľ John Steinbeck, narodil sa a je pochovaný v Salinase východne od Monterey. Monterey Bay je známy tým, že tam pestujú 85% z celkového množstva artičok v USA a v susednom meste Castroville majú sochu najväčšej artičoky na svete. Každý rok tam organizujú artičokový festival a v roku 1947 sa Marilyn Monroe stala „Miss Artichoke“. V Carmeli, kde herec Clint Eastwood vlastní ranč, sme si nakúpili v obchode a išli ďalej.
Španieli a Mexičania objavili mnoho miest medzi San Diegom a San Franciscom a pomenovali aj cestu, ktorá ich spája, dnes USA-101, ale pôvodne sa volala El Camino Real alebo Kráľovská cesta. Ideme po Hwy 1, ktorú dokončili v roku 1937, a na tomto úseku sú strmé útesy a oceán rovno pod nami. Cesta je kľukatá a úzka a často uzavretá kvôli zimným búrkam. V roku 1983 bola uzavretá celý rok. Onedlho sa dostávame do Big Suru, ktoré je vraj jedným z najkrajších miest na pobreží a na celej zemeguli! Big Sur znamená veľká krajina na juhu a názov je odvodený zo španielskeho El País Grande del Sur, teda The Big Country of the South. Na pobreží bola zima a hmla a nájsť kemping bolo úplne nemožné. Tak sme len zastavili pod veľkým stromom pri ceste a spali sme všetci traja v stane, lebo postaviť stan na zemi sa nedalo. Vonku sme stolovali hodnú chvíľu, ale kvôli zime sme museli zaliezť do postele.