Skip to content

Národný park Arches

  

Na dnes sme si naplánovali pozorovanie východu slnka pri kamenných oblúkoch v národnom parku Arches. Vstávali sme skoro, ale aj tak sme museli hodinu čakať, kým slnko vyjde a oblúky pekne osvetlí. Arch znamená v angličtine oblúk a tu sa príroda naozaj vyšantila. Na ploche 309 km2 nájdete viac ako 2 000 oblúkov a iných unikátnych geologických útvarov z pieskovca. Oblúk Delicate Arch stojí osamotený a je jednou z najväčších atrakcií v národnom parku. Často je považovaný za symbol Utahu a niektorí tvrdia, že je najznámejším prírodným pieskovcovým oblúkom na svete. Dá sa vidieť buď z dolného parkoviska, alebo po schodoch na strmom kopci prísť až úplne k nemu.

Potom, čo sme sa nabažili pohľadmi na Delicate Arch, sme sa presunuli do sekcie Windows, kde je vyznačený chodník, po ktorom môžu ísť peší aj autá, zastavovať sa a navštevoať jednotlivé atrakcie. Na rozlohe 5 km2 nájdete viaceré zaujímavé formácie ako North Window, Turret Arch, Double Arch,  Garden of Eden, Elephant Butte alebo Parade of Elephants. Elephant Butte (1 723 m n.m.) je najvyšším bodom národného parku. Double arch, teda dvojitý oblúk, je najvyšším a druhý najdlhším oblúkom v parku. Sú to vlastne dva oblúky, ktoré vychádzajú z jedného bodu.

Pred 300 miliónmi rokov sa do tejto oblasti vlialo more, slaná voda vsiakla do zeme a postupom času sa odparila. A práve vďaka tejto podzemnej vrstve, soľnému podložiu, vznikli oblúky, veže a ďalšie útvary. Arches sa stal národnou pamiatkou v roku 1929 a národným parkom v roku 1971. Počet návštevníkov sa odhaduje asi na 1,6 milióna ročne.

Po návrate z národného parku do mesta sme sa najedli v bistre, kde ponúkali dobré šaláty, smoothie a kávu. Večer sme už toho veľa neurobili, počítač sme nabíjali v práčovni, kde sme zároveň vyprali nejaké šaty, upratovali si fotky v počítači, varili a rozprávali sa so susedom. Ten bol na ceste okolo sveta na motorke, začínal na severe USA a pokračoval smerom do Argentíny, potom chcel ísť do Afriky, Európy, Ázie a Austrálie.