Most cez zlatú bránu
Španieli budovali františkánske misie na pobreží Tichého oceána, v ktorých učili indiánske obyvateľstvo poľnohospodárstvu a remeslám. V Kalifornii založili 21 misíí a jednou z nich bola aj tá v San Franciscu. Po dobytí Kalifornie Spojenými štátmi v roku 1847 mesto premenovali na San Francisco. San Francisco v preklade znamená Svätý František a je pomenované podľa Františka z Assisi, zakladateľa rádu Františkánov. Talianske mestečko Assisi, rodisko svätého Františka, je partnerským mesto San Francisca.
San Francisco leží v sanfranciskom zálive a od Tichého oceána ho delí úžina Golden Gate. Jej objaviteľ ju pomenoval podľa Zlatého rohu, ktorý ústi do Bosporu. Golden Gate, alebo Zlatá brána, je vstupnou bránou do San Francisca. V roku 1937 tu postavili most, ktorý pomenovali po tejto zátoke. Jeho dĺžka je 2,7 kilometra a spája San Francisco s Marin County. Je jedným z najdlhších visutých mostov na svete s hlavným rozpätím pilierov 1280 metrov a do roku 1964 bol najdlhším visutým mostom na svete. Pre porovnanie, most Hardangerbrua kúsok od Vossu má hlavné pole s dĺžkou rozpätia 1 310 m a bol 10. najdlhším visutým mostom na svete, keď ho v roku 2013 otvárali. Golden Gate Bridge je známy svojou červenou farbou a dvoma 227 metrov vysokými vežami. Do roku 1993 bol aj najvyšším visutým mostom na svete. Stal sa úspechom už hneď po jeho otvorení a dnes po ňom denne prejde 110 000 áut.
San Francisco je s 900 000 obyvateľmi štvrté najväčšie mesto v Kalifornii a po New Yorku druhé najľudnatejšie mesto v USA. Spolu s ďalšími mestami v sanfranciskom zálive tvorí 6 miliónovú aglomeráciu.
Dnes sme chceli ísť do mesta skôr, ale nejak nám to nevyšlo. So San Franciscom sme sa ešte nechceli úplne rozlúčiť, a tak sme si rezervovali ešte jednu noc v kempe. Pokazil sa nám externý hardisk a museli sme kúpiť nový. Máme na ňom predsa uložené všetky naše fotky. A potom ich bolo ešte treba všetky prekopírovať na ten nový hardisk. Bol to výdavok navyše v našom rozpočte, ale s tým treba počítať.
Ivana a Ľuba už mesto poznali, takže mohli Geira posprevádzať. Vystúpili sme na našej novoobjavenej autobusovej zastávke na Van Ness St., ktorá sa nachádza ešte pred centrom. Chceli sme Geirovi ukázať tú cestu so zákrutami, kadiaľ jazdia autá. Na Columbus Avenue bola kaviareň na kaviarni a nakoniec sme si vybrali taliansku reštauráciu, kde nám naservírovali omeletu, pizzu a gnocchi a ochutnali sme aj pivo zo San Francisca (Anchor Steam). Na tej istej ulici sme našli kníhkupectvo City Lights Books, ktoré v roku 1953 založil básnik Lawrence Ferlinghetti a kde sa stretávali čitatelia, spisovatelia, umelci a aktivisti. Našou ďalšou zastávkou bolo námestie Maritime Plaza, kde sme včera študovali ploché fľaše a dnes sme si aj jednu kúpili. Na plochej fľaši od vína je obrázok Happy Camper, ktorý teraz visí na stene v našej kuchyni. Pri termináli trajektov sme relaxovali, pozerali sme sa na záliv a lode prichádzajúce do prístavu. Nakoniec sme našli aj automat na lístky na električku a odviezli sa z Market St. okolo terminálu na konečnú električky vo Fisherman's Wharf. To bolo turistické miesto s kadečím možným, takže tam sme dlho nepobudli.
Namiesto toho sme našli autobusovú zastávku linky č. 30, ktorá nás odviezla na našu včerajšiu zastávku, kde sme prestúpili na autobus č. 28 až na most. Keď sa v San Franciscu povie most, každému je jasné, že sa tým myslí Golden Gate Bridge. Keď sme vystúpili z autobusu, celý most bol ponorený do hmly, ktorá sa občas zdvihla, ale bola hrozná zima a strašne fúkalo. Podarilo sa nám urobiť nejaké fotky, no nebolo to bohviečo. Ale môžeme sa pochváliť tým, že sme tam boli 😊 Na jednu fotku sme naschváľ zakomponovali aj tabuľu s nápisom Golden Gate Bridge, aby ste nám verili, že to biele pozadie je naozaj most 😊 Zo zastávky na moste sme si zobrali bus č. 70 na slnečnú stranu Golden Gate Bridge. Naozaj si nevymýšľame, keď sme vystúpili z autobusu, bolo veľmi horúco, úplne iná teplota. Späť v kempingu sme pokecali s ujom, ktorý nám požičal stoličku. Pochádzal z južnej Kalifornie, pôvodne z Arizony, a tvrdil, že vo vnútrozemí môže byť naozaj veľmi teplo (115 °F = 46 °C). Takže sa necháme prekvapiť.